Юлия ермак колики и газики у младенцев: Юлия Ермак. Колики и газики у младенцев в 2022 г

Џип во новороденчиња

За една млада фамилија, во куќата каде што дете на возраст од 3 месеци, сликата е доста честа појава, кога бебето «доаѓа» плаче, се крие под нозете или arching. Овој феномен има објаснување — новороденче боледува Газ автомобили или надуеност.

Cодржина

 • Кои се симптомите на Газ автомобили во новороденчиња?
 • Зошто измачува новороденче гасови?
 • Што да правите кога новороденчето страда Газ автомобили?
 • Видео: Јулија ermak. Газ автомобили и колики кај бебињата
 • Видео: Чолиќ-Газ автомобили во дете
 • Видео: Масажа од автомобили ГАЗ за бебето
 • Видео: Како да определи дали на болка во стомакот на мало дете? — Д-р komarovsky
 • Кои се симптомите на Газ автомобили во новороденчиња?

  Многу деца често плачам, а причината за ова плачење не е лесно да се воспостави. Но, плачот на Газ автомобили може да се утврди од страна на однесувањето на детето: тој не беше само да плаче, и нивните движења се наведува изворот на болката, влече нозете или разгровтана. Како по правило, силна Газ автомобили измачува новороденче во еден и во исто време: доцна навечер или во текот на ноќта, ова се должи на процесот на варењето на храната.

  Зошто измачува новороденче гасови?  дигестивниот систем на бебето е несовршен, и во првите месеци на дигестивниот тракт поминува се прилагодат на новите храна, се доверат на потребните бактерии и ензими. Ова доведува до прекумерно формирање на гас, која е придружена со грчеви и симптоми на дебелото црево. Но, како што покажува практиката, не сите деца се буквално «страдаат» од овој проблем, некои бебиња успешно се избегне болни гас. Според лекарите, некои фактори кои директно влијаат на производството на гас.

  1. исхрана нега мајката. Исхраната со висока содржина на гас за формирање и киселина за формирање на производи (житарици, сирење, компири, грав, путер, павлака, колбаси и слатки) може да биде клучна причина за прекумерна производството на гас во новороденчиња.
  2. Голта воздух. Во текот на исхрана или за време на продолжен расплакани деца може да го проголта воздух, предизвикувајќи на новороденчето не отстапи гасови.
  3. Голема количина на храната јаде на исхрана, па затоа е најдобро да го нахрани бебето почесто, но помали делови.

  Што да правите кога новороденчето страда Газ автомобили?

  Со цел да им помогне на вашето дете да се справат со проблемот, може да се користат методи кои им помогнале на неколку генерации на мајките.

  1. Лекови од гасови кај новороденчето треба да биде назначен, се разбира, на лекар, туку како избор на мали, а потоа, најверојатно, ќе бидат доделени: SAB симплекс или Espumizan (апсорбира гас меурчиња во стомакот), бебе Мирна, анасон или камилица чај (отстрани грчеви и смирување на стомакот).
  2. масажа стомак пред јадење: стави основата на дланка на вашиот стомак и да се направи кружни движења во насока на стрелките на часовникот околу папокот, малку туркање областа на масажа. Тогаш ќе треба да ги собереш нозете на бебето, се наведнуваат на колена и ја стегна на стомакот. Повторете ја вежбата неколку пати се додека не станат отпад Газ автомобили. По масажа и покажување на нозете се постават на бебето на стомак, тоа е добро зголемува перисталтиката.
  3. Подигне главата на креветот на 30 ° — ова ќе се намали акумулацијата на Газ автомобили во цревата и помагаат на детето да «burp». Се хранат вашето бебе под агол од 30-45 °, што си сигурен дека во текот на еден оброк не си го изеде воздух. Кога се внесува воздух потребно е да се одржи на бебе во исправена положба.
  4. По оброкот, а во текот на напади «Чолиќ» носат бебе во исправена положба во поза на «жаба». Дете мора да мора да се притисне против нејзиниот стомак да, а потоа плукање и искашлување на автомобили ГАЗ е полесно.
  5. За многу од «спас» на цевката гасот станува новороденчето. Денес, купи цевка од аптека, а тешко, бидејќи на висока веројатност за повреда на дебелото црево. Сепак, неколку генерации на мајките имаат успешно се користи цевка како третман за автомобили ГАЗ кај новороденото. Користете цевката е навистина многу едноставен: тоа е потребно да се подмачкува на врвот на бебето крем и нежно се стави во газ дете од 1-2 см е прицврстена движења. Ако не постои цевка пареа, може да се купи најмалите klizmochku и отсечени од нејзиниот дел од круша.

  Сите методи и средства на автомобили ГАЗ кај новороденчињата подобра употреба комплекс, со комбинирање на лекови со начинот на живот бебето и мајката исхрана.

  Видео: Јулија Ermak. Газ автомобили и колики кај бебињата

  Видео: Чолиќ-Газ автомобили во дете

  Видео: Масажа од автомобили ГАЗ за бебето

  Видео: Како да определи дали на болка во стомакот на мало дете? — Д-р Komarovsky